Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο “Νόλε” απέκλεισε τον Τσιτσιπά και πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό vid

Ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-0 σετ [6-3, 7-6(3)] από τον Τζόκοβιτς στα προημιτελικά του τένις ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο

Το παιχνίδι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε καλά το ματς και είχε ωραία χτυπήματα, αλλά ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν εκπληκτικός στις άμυνές του και κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα.

Ο Σέρβος τενίστας βρήκε το μπρέικ στο δεύτερο σέρβις γκέιμ του αντιπάλου του και προηγήθηκε με 3-1. Παρά την αντίδραση του Έλληνα τενίστα μάλιστα, ο “Νόλε” άντεξε μέχρι τέλους και πήρε με 6-3 το σετ, για το 1-0 υπέρ του στην αναμέτρηση. Ο Τζόκοβιτς έκλεισε το πρώτο σετ με μια εκπληκτική άμυνα.

Στο δεύτερο σετ αν και ο Τζόκοβιτς έχανε 4-0 και είχε πρόβλημα στο εγχειρισμένο γόνατο κατάφερε να επιστρέψει. Πήρε το σετ με τάι μπρέικ που του έδωσε το πολυπόθητο εισιτήριο για τους ημιτελικούς.